WATER BY
RADENSKA

Mineral water. Bubbly by nature.

"HMD were in charge of the extensive online and offline campaign for the introduction of new product - naturally bubbly mineral water Radenska. As the target was to reach out to rather younger female audience, they focused on bringing up the personality of the product and emphasizing it through visuals and courageous copywriting. They managed to create a whole new world of WATER by Radenska."

BRANDING, LOGO, PACKAGING, KEY VISUAL, PHOTOGRAPHY, OOH, ONLINE CAMPAIGN, MERCHANDISE, SOCIAL MEDIA

case4

Challenge

Kofola is Czechia and Slovakia's leading beverage company. They approached our studio and tasked us with devising the complete brand design, packaging and marketing campaign for their bottled water Radenska. 

Radenska is a renowned Slovenian bottled mineral water, first introduced to the Czech and Slovak market in 2017.

Our challenge was to make Water by Radenska look as fabulous on the outside as it is on the inside.

Solution

We set about developing a clean, stylish and elegant visual design. Water by Radenska is bubbly and effervescent just like the women who drink it. We have encapsulated this playful, rebellious spirit in the essence of our design.

We were responsible for the whole product portfolio and felt it was important to incorporate the three iconic Radenska hearts from her Slovenian sister brand in our designs. The effervescent qualities were represented in the form of quirky illustrations and highlighted the bubbly personalities in five amazingly unique women.

Result and evaluation

From our rebranding a nationwide campaign was born. We took the bubbly revolution to the city through both static and digital media. We created an entire pink universe above the heads of passengers on the Prague metro. Florenc station is one of the busiest in the city and thousands of passengers passed through our bubbly world for more than two months.

We also created a buzz online, we launched an influencer campaign and a high profile takeover of Water by Radenska’s Instagram account.

Our five heroines featured in fun YouTube bumper ads and we created pink, bubbly inspired merchandise. WATER by Radenska became a lifestyle, a bubbly ritual.

 

WATER by Radenska je 100% přírodní perlivá minerální voda. 

Je přirozeně elegantní s úžasnou jiskrou k tomu. Stejně jako ženy.

DAMN, SHE’S BUBBLY! 

(Pozn.: Slovo „bubbly“, neboli bublinková, bylo použito pro vyjádření perlivosti, zároveň se však v angličtině používá k popis charakteru, kdy znamená „plná energie a nadšení“.)

WATER by Radenska je svěží a energická značka zaměřená na trendy ŽENY ve věku 15 až 30 let žijící městský životní styl.

Produktový benefit: PŘÍRODNĚ PERLIVÁ

Výzva:

HEELS MAKE DEALS studio bylo požádáno přední nápojovou společností v Česku a na Slovensku – KOFOLA a.s. – o vytvoření designu značky a balení a vybudování marketingové kampaně pro vodu Radenska. Radenska je původně tradiční slovinská minerální voda, která byla v roce 2017 představena na CZ & SK trhu. Díky naší úzké spolupráci s týmem společnosti KOFOLA dostala WATER by Radenska novou tvář, aby vypadala stejně úžasně navenek, jako chutná uvnitř.

Řešení:

Vizuální styl, který jsme vyvinuly pro WbR, je čistý, stylový a elegantní – dokud na povrch nevyplavou první bublinky. To dalo vzniknout hravým ilustracím v designu. Ve vizuálu jsme zachovaly 3 ikonická srdce slovinské sestry Radenske. V klíčovém vizuálu jsme představily její „bubbly side“ ve formě funky ilustrací a „bubbly“ osobností 5 úžasných žen.

Aplikace:

KONCEPT, ART DIRECTION a POSTPRODUKCE, OOH (CLV, digiCLVs, design tunelu v přestupní stanici metra Florenc v Praze), ONLINE (design a kód webu, PPC bannery, reklama na YouTube), SOCIÁLNÍ MÉDIA (Facebook, Instagram, grafika, copywriting, moderace, adverts), GASTRO (rituál Radenska, gastro box), MERCHANDISE.

 
HEELS MAKE DEALS

Let's transform ideas
into reality together

[contact-form-7 404 "Not Found"]